[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
دانشکده::
معرفی افراد::
امورآموزش::
امور پژوهش::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار::
آیین نامه ها و فرمها::
تسهیلات پایگاه::
تور مجازی ::
::
مجله بین المللی مهندسی معماری

AWT IMAGE

..
انجمن علمی معماری و شهرسازی
..
نشریه معماری و شهرسازی ایران

..
وب سایت قطب علمی
AWT IMAGE
..
آزمایشگاه تحقیقاتی متعامل

AWT IMAGE

..
آزمایشگاه مهندسی و فیزیک
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت دانشکده معماری را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
:: معرفی دانشکده ::

دانشکده معماری و شهرسازی

  دانشکده معماری و شهرسازی از سال 1347 فعالیت خود را با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی رشته معماری و شهرسازی آغاز نمود و از سال 1362 مبادرت به پذیرش دانشجو به شرح زیر نموده است:

1362- پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته رشته معماری و شهرسازی

1372- پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی رشته طراحی صنعتی

1377- پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته شهرسازی با گرایش برنامه ریزی شهری ومنطقه ای

1378- پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی رشته معماری وشهرسازی وهمچنین پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته شهرسازی با گرایش طراحی شهری

1379- پذیرش دانشجو در مقطع دکترای رشته معماری

1382- پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته معماری با گرایش های پایداری،مسکن ،فناوری

1383- پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته فراگیر رشته معماری با گرایش معماری و رشته شهرسازی با گرایش برنامه ریزی شهری ومنطقه ای

1384- پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته مرمت

1384- پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته فراگیر رشته مرمت

1385- پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته معماری با گرایش آموزشی ،فرهنگی

1387- پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته معماری با گرایش بهداشتی درمانی

1387- پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته طراحی صنعتی

1388- پذیرش دانشجو در مقطع دکترای رشته شهرسازی

1393- پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته مرمت با دو گرایش حفاظت و مرمت میراث شهری و حفاظت و مرمت میراث معماری

 

  اعضاء هیات علمی و دانشجویان

 

این دانشکده دارای 31 نفر عضو هیات علمی بوده و دانشجویان شاغل به تحصیل در این دانشکده بالغ بر 76 دانشجوی دکترا ـ 370 نفر دانشجوی کارشناسی ارشد روزانه  وشبانه 80 دانشجوی کارشناسی ارشد پردیس و 350 دانشجوی کارشناسی می‌باشند 

 

 امکانات و فضاهای تحقیقاتی دانشکده

 

   کارگاه ها

 این دانشکده دارای 5 کارگاه تخصصی

 

  کتابخانه

  کتابخانه دانشکده معماری وشهرسازی با زیر بنای 350 متر مربع ، دارای 11700 جلد کتاب که از این تعداد 6700 جلد فارسی و5000 جلد انگلیسی است وعلاوه براین دارای 66 مجله فارسی و 38مجله انگلیسی وعضو 13 بانک اطلاعاتی است .

 

  سایت کامپیوتر  

  سایت دانشکده با زیربنای 200متر مربع 30 دستگاه کامپیوتر متصل به شبکه اینترنت آماده ارائه خدمات به دانشجویان است . و کل دانشکده مجهز به وایرلس میباشد. بانک نرم افزاری آن شامل تمامی نرم ا فزارهای مورد نیاز رشته معماری و شهرسازی و طراحی صنعتی است . سرویس دهی کلاسهای دیجیتال دانشکده از طریق سایت انجام میشود و مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری و شبکه سیستمهای کل دانشکده از طریق مرکز کامپیوتر انجام میشود . همچنین طراحی و بروز رسانی  وبسایت دانشکده نیز از طریق مسئول سایت انجام می شود. نحوه سرویس دهی به دانشجویان از ساعت 8 الی 16 میباشد.

 

مرکز تحقیقات معماری و شهرسازی شهید آوینی :

با توجّه به حجم عظیم دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشکده ( نزدیک به 200 دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری ) این مرکز تلاش می کند خدمات پژوهشی از قبیل ، کتاب ، مجلّه ، نرم افزار و ..... در اختیار پژوهشگران قرار دهند. همچنین در این مرکز امکان ارتباط و تعامل علمی بین مقاطع ارشد و دکتری و تنظیم تحقیقات مشترک ، هدایت مسئول مرکز و در قالب درس های دانشجویان صورت می گیرد .

 • آرشیو کتاب خانه تخصصی معماری و شهرسازی اسلامی : : 1759 کتاب .
 • آرشیو نرم افزارهای اسلامی : 122 CD.
 • آرشیوی از فیلم ها و عکس های معماری وشهرسازی
 • آرشیو مجلات : 720 مجله.
 • آرشیو پژوهش دانشجویی : پروژه های دانشجویی مربوط به دروس نظری معماری و حکمت هنر اسلامی با دسته بندی موضوعی :
 • مکاتب و اندیشمندان غرب و اسلام ، معماری اسلامی ، معماری باغ مدرسه بیمارستان و ... به تعداد700پروژه .
 • آرشیو رساله های پژوهشی اساتید: رساله های پژوهشی مربوط به هویت و حکمت هنر اسلامی و طرحهای تحقیقاتی معماری و شهرسازی : 95 رساله.

قطب علمی معماری اسلامی مستقر در مرکز تحقیقات معماری و شهرسازی

افتخارات سال 1391 میتوان به راه اندازی این قطب علمی در دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران اشاره کرد. این قطب می تواند خلأ موجود در این زمینه را جبران نموده و نتایج علمی مبتکرانه ای در این حوزه ایجاد نماید چنین قطب علمی در کشور و در منطقه منحصر به فرد است و تلاش بر آن است تا در سالهای آتی بتواند نقش خود را در منطقه به نحو مطلوبی بیابد. از جمله خروجی های این قطب علمی می توان به چاپ مجله علمی- پژوهشی "پژوهشهای معماری اسلامی" اشاره کرد که کماکان به فعالیتهای خود ادامه می دهد.

اعضای شورای مرکزی این قطب: جناب آقای مهندس نقره کار (مدیر قطب)، دکتر اسماعیل شیعه، دکتر فاطمه مهدیزاده سراج ، دکتر محسن فیضی، دکتر مصطفی بهزادفر، دکتر حمید ماجدی ، دکتر محمدرضا پورجعفر ، دکتر غلامرضا اسلامی، دکتر علی یاران

 

انجمن علمی معماری و شهرسازی ایران مستقر در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران

این انجمن علمی در تاریخ 14/8/91 تحت شماره 30519 و شناسه ملی 10320831479 به انجمنهای مصوب وزارت علوم،‌تحقیقات و فناوری ملحق شد که تاکنون چهار دوره خود را پشت سر گذارده است و در شرف تشکیل پنجمین دوره هیات مدیره خود می باشد. از جمله خروجی های این انجمن که اعضای آن از اساتید و دانشجویان (حداقل کارشناسی ارشد) از تمام ایران می باشند می توان به چاپ مجله علمی- پژوهشی و ISC "انجمن معماری و شهرسازی" اشاره کرد که کماکان به فعالیتهای خود ادامه می دهد.

 

گروه های آموزشی

شامل چهار گروه آموزشی:معماری، شهرسازی، مرمت، وطراحی صنعتی می باشد.

 1. معماری

کارشناسی معماری

 

  کارشناسی ارشد ناپیوسته معماری

 گرایش فن آوری

  گرایش فن‌آوری ضمن توجه به مباحث عمومی رشته معماری به طور مشخص بر طراحی فنی ساختمان و روش‌های بهینه ساخت آثار معماری و استفاده از تکنولوژی‌های مناسب در طراحی، ساخت و بهره برداری از بنا تاکید می‌ورزد.

 گرایش مسکن

  این گرایش به مسائل مرتبط با مسکن، انجام پژوهش‌های در ارتباط با حل مشکلات موجود مسکن و آموزش علوم و مهارت‌های مورد نیاز با طراحی واحدها و مجتمع‌های مسکونی و یکی از کاربردی‌ترین گرایش‌ها در حوزه معماری و شهرسازی است.

  گرایش‌ معماری پایدار

  گرایش معماری پایدار از یک طرف سعی در حداکثر استفاده از امکانات محیط طبیعی و استفاده بهینه از فن‌آوری‌های معاصر و جدید دارد، از طرف دیگر به مصرف بهینه منابع، حذف پسماند و کنترل آلودگی‌های محیطی تأکید می‌ورزد. این گرایش یکی از جدیدترین گرایش‌ها در سطح ملی و بین ‌المللی است.

  گرایش آموزشی-فرهنگی

  گرایش آموزشی-فرهنگی در دوره کارشناسی ارشد معماری با توجه ویزگی های فضاهای آموزشی و جنبه های معماری خاص و کاربران آن در دانشکده شکل گرفته است.

گرایش بهداشتی درمانی

 

 1. گروه شهرسازی

برنامه ریزی شهری ـ برنامه ریزی منطقه ـ طراحی شهری
آغاز به کار گروه شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران، با تشکیل بخش مهندسی معماری و ساختمان و تزئینات همزمان است. این بخش در سال 1347 در دانشگاه شروع به فعالیت نمود. در آن زمان دانشگاه نیز در قالب هنرسرایعالی به فعالیت مشغول بود که از اواخر دهه 1340 به دانشکده علم و صنعت ایران و در سال 1357 به دانشگاه علم و صنعت ایران ارتقاء یافت.
گروه شهرسازی، پس از تفکیک بخش فوق به بخشهای مهندس ساختمان و مهندس معماری، فعالیت خود را در عرصه های آموزش دروس شهرسازی برای رشته کارشناسی معماری گسترش داد. اغلب فارغ التحصیلان معماری دانشکده معماری و شهرسازی حداقل 10 واحد درسی خود را در حوزه های شهرسازی سپری ساخته بودند.
در دوران بعد از انقلاب اسلامی ‌و پس از بازگشایی دانشگاهها، گروه شهرسازی با فعالیت بیشتری به کار خود ادامه داد و به تربیت دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته معماری در دروس مرتبط با حوزه شهرسازی پرداخت. در عین حال با تکمیل و استخدام کادر جدید هیأت علمی ‌بیش از پیش تجهیز گردید.
گروه شهرسازی از دوران قبل از انقلاب اسلامی‌ تا کنون در قالب یکی از گروههای مستقل آموزشی دانشکده معماری و شهرسازی به فعالیت مشغول بوده است. از سال تحصیلی 78- 1377 نیز با راه اندازی دوره های کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری و منطقه ای و طراحی شهری این گروه در طیف وسیع تری ضمن آموزش دروس شهرسازی برای رشته معماری، به آموزش متخصصان آینده شهرسازی کشور در سطح کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز مشغول شده است

 1. گروه مرمت

حفاظت و مرمت میراث شهری ـ  حفاظت و مرمت میراث معماری

  دوره ارشد مرمت، در مرحله نخست مقوله حفاظت، ارائه مبانی مرمت و احیاء را مد نظر دارد و در مرحله بعدی به ارائه راه کارها و تجارب سایر کشورهای جهان در این وادی می پردازد. فن شناسی و استحکام بخشی بناها نیز با استفاده از مثالهای موردی مورد ارزیابی قرار می گیرد. در نهایت تمرین های مختلفی با مشاهدات عینی و کارگاهی روند حفاظت، مرمت، استحکام بخشی و احیای بناها و بافت های تاریخی را آموزش می دهد.

 

 1. گروه طراحی صنعتی

رشته طراحی صنعتی در دانشگاه علم و صنعت ایران در سال 1372 ده سال پس از تاسیس این رشته در ایران در دانشکده معماری و شهر سازی بعنوان یک گروه آموزشی مستقل تاسیس و با پذیرش 43 دانشجو فعالیت خود را آغاز نمود. از تاریخ تاسیس و آغاز بکار این رشته تا سال 1384 در مجموع 450 نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد  پذیرفته شده اند که از این تعداد 234 نفر فارغ التحصیل شده و حدود 171 نفر نیز مشغول به تحصیل میباشند.


 

دفعات مشاهده: 19559 بار   |   دفعات چاپ: 1968 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 118 بار   |   0 نظر
>